Sinemada İz Bırakan Rolleriyle En Etkileyici Performanslara İmza Atan Kadın Oyuncular

Hem güçlü karakterlere hayat veren hem de duygusal sahnelerde izleyicileri derinden etkileyen kadın oyuncular, sinema tarihinde önemli bir yere sahiptir. Filmlerdeki rolleriyle insanların hayatlarına dokunan, kendilerine özgü oyunculuk tarzlarıyla izleyicilerin kalplerinde taht kuran bu kadın oyuncuların performansları, birçok ödüle layık görülmüştür. Bu yazıda, göğüsledikleri rollerle filmin çıtasını arşa çıkaran kadınların oynadığı filmlere odaklanacağız. Keyifli okumalar!

20. Klute, 1971

IMDb: 7.1 

Özet: Film, suçluların peşinde koşan özel dedektif John Klute ve bir arkadaşının kayboluşunu araştıran Bree Daniels arasındaki ilişkiyi konu almaktadır. Bree, New York’ta bir fahişe olarak çalışırken arkadaşı Jane McKenna’nın kayboluşunu araştırmak için John Klute ile bir araya gelir. Klute, araştırması sırasında Bree ile yakınlaşır ve ilişkileri giderek karmaşık bir hal alır. 

Oyuncular: Jane Fonda, Donald Sutherland, Charles Cioffi 

Yönetmen: Alan J. Pakula

19. Fences, 2016

IMDb: 7.2 

Özet: Film, 1950’lerde Pittsburgh’ta yaşayan bir siyah ailenin hikayesini anlatmaktadır. Baş karakterler Troy Maxson ve karısı Rose’un hayatındaki zorluklar, Troy’un geçmişi ve aile dinamikleri konu edilmektedir.  

Oyuncular: Viola Davis, Denzel Washington, Stephen McKinley Henderson 

Yönetmen: Denzel Washington

18. Sophie’s Choice, 1982

IMDb: 7.5 

Özet: Film, Nazi işgali altındaki Polonya’da geçmektedir. Sophie, toplama kampına gönderilmeden önce iki çocuğa sahiptir. Kampta, bir Nazi subayı olan Nathan Landau ile tanışır ve onunla bir ilişki yaşamaya başlar.  

Oyuncular: Meryl Streep, Kevin Kline, Peter MacNicol 

Yönetmen: Alan J. Pakula

17. The Piano, 1993

IMDb: 7.5 

Özet: Film, İskoçyalı Ada McGrath’ın hikayesini anlatır. Ada, kızı ve piyanosuyla Yeni Zelanda’ya göç eder ancak yeni hayatında çeşitli zorluklarla karşılaşır.  

Oyuncular: Holly Hunter, Harvet Keitel, Sam Neill 

Yönetmen: Jane Campion

16. Boys Don’t Cry, 1999

IMDb: 7.5 

Özet: Film, gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır ve Brandon Teena adlı bir trans erkeğin hayatını konu almaktadır. Film, Brandon’un Nebraska’da hayatını sürdürme çabasını, yeni arkadaşlar edinmesini ve romantik ilişkiler kurmasını anlatmaktadır.  

Oyuncular: Hilary Swank, Chloe Sevigny, Peter Sarsgaard 

Yönetmen: Kimberly Peirce

15. The Aviator, 2004

IMDb: 7.5 

Özet: Film, ünlü iş adamı, film yapımcısı ve havacılık milyarderi Howard Hughes’ın hayatını anlatır. Hughes, başarılı bir film yapımcısı ve havacılık şirketi yöneticisi olmasına rağmen saplantılı ve takıntılı bir kişiliğe sahiptir. Film, Hughes’ın hayatının farklı dönemlerindeki ilişkilerine, iş hayatına ve psikolojik sorunlarına odaklanır.  

Oyuncular: Cate Blanchett, Leonarda DiCaprio, Kate Beckinsale 

Yönetmen: Martin Scorsese

14. The Favorite, 2018

IMDb: 7.5 

Özet: Film, Sarah Churchill ve Abigail Masham arasındaki rekabeti anlatmaktadır. Sarah Churchill, İngiltere’nin askeri lideri ve Kraliçe Anne’nin en yakın arkadaşıdır ancak Abigail Masham, sarayda bir konuma yükselmek için Sarah Churchill’ın yerini almaya karar verir. Film, iki kadın arasındaki güç mücadelesini, politik entrikaları ve cinsiyet rolleri ile ilgili konuları işler.  

Oyuncular:Olivia Colman, Emma Stone, Rachel Weisz 

Yönetmen: Yorgos Lanthimos

13. La Vie en Rose, 2007

IMDb: 7.6 

Özet: Film, Edith Piaf’ın çocukluk döneminden başlayarak yetişkinlik dönemindeki müzik kariyerine kadar olan hayatını konu almaktadır. Piaf, hayatı boyunca birçok zorlukla karşılaşmış ve sağlık sorunları yaşamıştır. Film, Piaf’ın hikayesini ve müziğini anlatırken sanatçının özel hayatındaki zorlukları ve aşklarını da ele alır.  

Oyuncular:Marion Cotillard, Sylvie Testud, Pascal Greggory 

Yönetmen: Olivier Dahan

12. Misery, 1990

IMDb: 7.8 

Özet: Film, ünlü bir yazar olan Paul Sheldon’ın hikayesini anlatmaktadır. Sheldon, arabasıyla geçirdiği bir kaza sonrası ayakları kırılır ve kasabaya sığınır. Burada hayranı olan Annie Wilkes tarafından kurtarılır ve onun evinde tedavi edilir ancak Annie, Paul’un son kitabında baş karakter olan Misery Chastain’in ölmesine tepki gösterir.  

Oyuncular: Kathy Bates, James Caan, Richard Farnsworth 

Yönetmen: Rob Reiner

11. Boyhood, 2014

IMDb: 7.9 

Özet: Film, aynı oyuncu kadrosuyla 2002’den 2013’e kadar bir çocuğun büyüme hikayesini anlatıyor. Filmin merkezinde, boşanmış anne ve babası arasında gidip gelen Mason adlı bir çocuk var. Mason’ın annesi, onu ve ablasını tek başına büyütmeye çalışırken babası zaman zaman ortaya çıkıyor. 

Oyuncular: Patricia Arquette, Ellar Coltrane, Ethan Hawke 

Yönetmen: Richard Linklater

10. A Streetcar Named Desire, 1951

IMDb: 7.9 

Özet: Blanche DuBois, New Orleans’a gelir ve kız kardeşi Stella’nın yanına taşınır. Blanche, psikolojik sorunları olan bir kadındır ve Stella’nın kocası Stanley Kowalski ile arası hiç iyi değildir. Blanche ve Stanley arasındaki çatışma, aile içi sorunlar ve Blanche’ın geçmişindeki sırların ortaya çıkması ile birlikte filmde gerilimli bir atmosfer oluşur.  

Oyuncular: Vivien Leigh, Marlon Brando, Kim Hunter 

Yönetmen: Elia Kazan

9. Who’s Afraid of Virginia Woolf?, 1966

IMDb: 8.0 

Özet: Film, George ve Martha adlı bir çiftin evinde geçmektedir. Çift, geç saatlere kadar süren bir partiye katılmıştır ve parti sonrası evlerine dönerler. Evlerinde, yeni işe başlayan bir çift olan Nick ve Honey ile bir araya gelirler ancak gece boyunca gerilim artar ve ilişkileri giderek daha da karmaşık hale gelir.  

Oyuncular: Elizabeth Taylor, Richard Burton, George Segal 

Yönetmen: Mike Nichols

8. Rosemary’s Baby, 1968

IMDb: 8.0 

Özet: Film, genç bir çift olan Rosemary ve Guy Woodhouse’un hayatını anlatır. Çift, New York’ta yeni bir eve taşınırlar ve komşuları olan bir çiftle arkadaş olurlar. Rosemary hamile kalır ve bu olay, çiftin hayatını beklenmedik bir şekilde değiştirir. Rosemary, hamileliği boyunca çevresinde tuhaf şeyler yaşar ve etrafındaki insanların davranışları gittikçe garipleşir. Film, okültizm, cinsellik, korku ve paranoya gibi konuları işlerken Rosemary’nin hamileliğiyle ilgili karanlık bir sırrı da açığa çıkarır.  

Oyuncular:Ruth Gordon, Mia Farrow, John Cassavetes 

Yönetmen: Roman Polanski

7. Black Swan, 2010

IMDb: 8.0 

Özet: Film, bale dünyasında geçen bir hikayeyi anlatır. Baş karakter Nina Sayers, New York’taki prestijli bir balerin topluluğunda çalışmaktadır. Tiyatroda sahnelenecek olan “Kuğu Gölü” oyununda, hem beyaz kuğuyu hem de siyah kuğuyu canlandırmak için seçilir. Ancak, Nina’nın yüksek standartlarına ve baskılarına dayanamayacağı ve psikolojik bir çöküş yaşayacağı bir yolculuk başlar. Film, performans sanatları dünyasındaki rekabet, takıntı, cinsellik ve çatışma gibi konuları ele alırken gerilim unsurlarını da barındırır.  

Oyuncular: Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel 

Yönetmen: Darren Arofonsky

6. Annie Hall, 1977

IMDb: 8.0 

Özet: Film, Alvy Singer adlı bir komedyenin, aşk hayatı ve geçmişine dair anılarını anlatır. Alvy, New York’ta yaşayan bir Yahudi olarak ailesi ve arkadaşlarıyla ilgili sorunlar yaşamaktadır. Filmin temel konusu, Alvy’nin Annie Hall adlı bir kadınla olan ilişkisidir. Film, aşk, romantizm, komedi ve hayatın anlamı gibi konuları işler.  

Oyuncular:Diane Keaton, Woody Allen, Tony Roberts 

Yönetmen: Woody Allen

5. Sunrise: A Song of Two Humans, 1927

IMDb: 8.1 

Özet: Film, genç bir çiftin aşk hikayesini anlatmaktadır. Kırsal bir kasabada yaşayan çiftin evliliği, kasabaya gelen bir kadınla yaşanan ilişki sonrası bozulur. Kocası, karısına geri dönmek için elinden geleni yaparken karısı kendisine olan güvenini kaybetmiştir. Film, aşk, ihanet, kıskançlık ve sadakat gibi konuları işler.

Oyuncular: Janet Gaynor, George O’Brien, Margaret Livingston 

Yönetmen: F. W. Murnau

4. Room, 2015

IMDb: 8.1 

Özet: Film, bir kadın ve küçük oğlunun yıllarca kaçırıldıkları bir odada yaşamalarını anlatır. Oda, Jack adlı oğlanın dünyayı tanıdığı tek yerdir ve ona her şeyi annesi öğretmektedir. Film, hayatta kalma mücadelesi, aile bağları, insan doğası ve özgürlük gibi temaları ele alır.  

Oyuncular: Brie Larson, Jacob Tremblay, Sean Bridgers 

Yönetmen: Lenny Abrahamson

3. Fargo, 1996

IMDb: 8.1 

Özet: Film, Minnesota’da geçmektedir ve bir araba satıcısı olan Jerry Lundegaard’un para kazanmak için bir suç örgütüyle anlaşması sonrası yaşanan olayları anlatmaktadır. Lundegaard, kendi karısını kaçırtır ve ailesinden fidye talep eder ancak işler planlandığı gibi gitmez ve olaylar farklı bir yön alır. 

Oyuncular: Frances McDormand, William H. Macy, Steve Buscemi 

Yönetmen: Joel Coen, Ethan Coen

2. LA Confidential, 1997

IMDb: 8.2 

Özet: Film, Los Angeles polis teşkilatında çalışan üç dedektifin hikayesini anlatır. Dedektifler, 1950’lerin Los Angeles’ında, bir dizi suç olayını çözmeye çalışırlar. Film, polisiye ögeleri, gerilim, suç, cinsiyet, güç ve yozlaşma gibi konuları işlerken Los Angeles’ın altın çağı dönemine de ışık tutar.  

Oyuncular: Kim Basinger, Kevin Spacey, Russell Crowe 

Yönetmen: Curtis Hanson

1. The Silence of the Lambs, 1991

IMDb: 8.6 

Özet: Film, genç bir FBI ajanı olan Clarice Starling’in, Buffalo Bill adlı seri katili bulmak için psikopat ve bir dahi olan Hannibal Lecter ile iş birliği yapmasını anlatır. Lecter, Starling’e yardımcı olmayı kabul eder ama sadece belirli koşullar altında. Starling, Lecter’ın bilgisine güvenerek Buffalo Bill’in peşine düşer. Film, psikolojik gerilim, korku, gizem ve polisiye öğeleri bir arada barındırır.  

Oyuncular: Jodie Foster, Anthony Hopkins, Lawrance A. Bonney 

Yönetmen: Jonathan Demme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir