Bayram ikramiyesine yeni zam! Erdoğan 3 bin TL’ye çıkartmıştı “Mecbur” diyerek açıkladı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ordu mitinginde emekli bayram ikramiyesi konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, emeklilere yapılan bayram ikramiyesinin bütçe imkanlarını zorlama pahasına artırılacağını belirterek, geçmişte 1000 lira olan ikramiyeyi önce 1100 liraya, sonra da 2 bin liraya çıkardıklarını hatırlattıktan sonra, önümüzdeki bayramda bu rakamı yüzde 50 artışla 3 bin liraya yükselteceklerini duyurdu.

GÖZLER TBMM’YE ÇEVRİLDİ

Bu açıklamanın ardından 8. Yargı Paketi olarak da anılan ‘Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 659 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde emekli bayram ikramiyesi tutarı da yükseltilecek.

TBMM Başkanlığı’na sunulan teklife göre, bayramın içinde bulunduğu ayda gelir ve aylık alma şartıyla Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda ödenen bayram ikramiyesi tutarı 3 bin liraya yükseltilecek.

İkramiyelerin arttırılmasının ardından Prof. Dr. Aziz Çelik, sosyal medya hesabından emekliler için çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çelik, ‘Mecbur’ diyerek emekli bayram ikramiyesinin 3 bin TL’nin üzerinde olacağını iddia etti. Çelik, geçmişte yaşanan bazı örneklerle destekleyerek, seçim öncesinde bu miktarın en az 4 bin liraya çıkarılacağını söyledi.

“YÜZDE 100 ARTTIRDIK DİYE MÜJDE VERECEKLER”

Çelik, “Şu 22 yılda birazcık “AKP Dili ve Edebiyatı” öğrendiysem 3.000 lira olarak açıklanan emekli bayram ikramiyesi seçim öncesi en az 4.000 liraya çıkar. ‘Yüzde 100 artırdık’ diye yeni bir ‘müjde’ verirler” açıklamasında bulundu.

Geçmişte değişen politika ve uygulamalara atıfta bulunan Çelik, “Daha önce çok çarklarını gördük” diyerek bomba iddialarda bulundu.

Çelik tarih tarih yaşananları şu şekilde sıraladı:

  • “Önce taşeron işçiliği teşvik ettiler. Sonra gelen tepki üzerine önemli bir bölümünü kadroya aldılar (2018),
  • Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasası için “seçim kaybetsek de olmaz” dediler. Sonra seçime bir-iki ay kala EYT yasasını çıkardılar (2023),
  • “5 bin TL emekli ikramiyesi çalışan emeklilere verilmeyecek” dediler. Ardından birkaç hafta sonra çark ettiler (2023),
  • İşçi ve esnaf emeklilerine önce yüzde 42,6 zam dediler. Sonra tepki üzerine yüzde 49,25 yaptılar (2024).

BAYRAM İKRAMİYESİNE YENİ ZAM GELECEK

“Sandık sen nelere kadirsin” diyen Çelik, “31 Mart’ta sandık var! 3 bin TL’yi artıracaklar. Mecbur” diyerek bayram ikramiyesine yeni zam geleceğini iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir