Geçimsizler: Ulaşım zammı geri alınsın

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Ocak ayı toplantısında İBB’ye bağlı toplu taşıma araçlarına yüzde 18 zam teklifi oy çokluğuyla kabul edildi. İstanbulkart öğrenci bileti 7.31 TL’den 8.62 TL’ye çıkarken, öğrenci aylık abonman fiyatı da 212 TL’den 250 TL’ye çıkarıldı.

Geçinemeyen Öğrencilerin Dayanışma ve Mücadele Ağı Geçimsizler, UKOME kararı ile ulaşıma yapılan zammı Saraçhane’deki İBB Binası önünde protesto etti. “Ulaşıma zam değil destek istiyoruz” afişi açan grup, İstanbul Büyükşehir Belediyesinden zamları geri almasını talep etti.

Yapılan açıklamada, “Bizler İstanbul’da okuyan üniversite öğrencileriyiz. Aylık 2000 TL kredi ile geçinemeyen geçimsizleriz. Her gün yeni bir zam haberiyle uyanıyor, ayın sonunu getiremiyoruz. Var olan krizin faturasını gençliğimizle, geleceğimizle ödüyoruz. En temel ihtiyaçlarımızı bile karşılayamıyoruz, okurken insanca olmayan koşullarda çalışmak zorunda kalıyoruz.

Astronomik kiralar, akıl almaz faturalar, gıda fiyatları ve şimdi de ulaşım zammı. Dün İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu ulaşıma yapılan zamla öğrenci tek geçiş ücreti 8 TL 62 kuruşa, öğrenci aylık abonmanı 250 TL’ye yükseldi. İstanbul gibi bir şehirde yaşam yeterince pahalı ve zorken eğitim hayatımızdan sosyal yaşamımıza kadar birçok alanı etkileyen ulaşım belediye tarafından kar amacı gütmeden karşılanmalıdır.

Öğrenciler olarak zam değil destek istiyoruz! Aylık 2000 lira, günlük 66 lira ile geçinemiyoruz! İstanbul Büyükşehir Belediyesinden, dün yaptıkları ulaşım zammını geri almalarını talep ediyoruz” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir