Japonya’da meydana gelen depremde yüzlerce kişi hayatını kaybetti

tJaponya’da meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin ve yaralıların sayısı gittikçe artıyor. İçinde hala kayıpların da olduğu bildirilen enkazda kurtarma çalışmaları hız kesmeksizin devam ediyor.

DEPREMİN AĞIR BİLANÇOSU

Japonya’nın Ishikawa eyaleti 1 Ocak’ta güne 7.6 şiddetinde depremle uyandı. Yaklaşık 1 ay geride kalırken, felaketin bilançosu netleşmeye başladı.

Toyama, Niigata, Fukui ve Gifu eyaletlerinin yanı sıra başkent Tokyo ve çevresinde de hissedilen depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 238’e yükseldi.

ELEKTRİK VE SU KESİNTİLERİ DEVAM EDİYOR

Ishikawa eyaletindeki yaklaşık 39 bin 900 hanede elektrik kesintilerinin sürdüğünü doğrulayan yetkililer, en az 41 bin 890 hanede ise su kesintilerinin devam ettiğini açıkladı.

Öte yandan, felaketten etkilenen 14 bin 228 depremzedenin kurulan 487 geçici barınakta kalmayı sürdürdüğü kaydedildi.

Deprem bölgesindeki Komatsu Havaalanı’nın normal faaliyetlerine döndüğü bildirilirken, onarım çalışmalarının bittiği Noto Havaalanı’ndan Tokyo’ya yapılan seferlerin yeniden başladığı açıklandı.

JAPONYA METEOROLOJİ AJANSI UYARDI

Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA) ise deprem bölgesinde gündüz sıcaklık değerlerinin artacağını açıklayarak, eriyen karların heyelan riskini artırabileceği uyarısında bulundu. Yetkililer, bölge sakinlerini heyelan riskine karşı hazırlıklı olmaya çağırdı.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir