Milli Eğitim Bakanı Tekin, öğretmenlerle birlikte Anıtkabir’de

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla 81 ilden gelen öğretmenler ve şehit öğretmen yakınlarıyla Anıtkabir’i ziyaret etti.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin başkanlığındaki heyet, Aslanlı Yol’dan yürüyüp, Atatürk’ün mozolesine çıktı. Bakan Tekin’in mozoleye çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Heyet, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti.

Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Tekin, şunları yazdı:

“Başöğretmenimiz aziz Atatürk, Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ni kabul edişinizin 95’inci yıl dönümünde, yurdumuzun dört bir yanından gelen, geleceğimizin teminatı öğretmenlerimizle birlikte huzurunuzdayız. En onurlu mesleğin mensupları olarak Cumhuriyetimizin ideallerine ulaşmak için şanlı bayrağımızın dalgalandığı her yerde, her bir evladımızı istikbalimizin birer meşalesi telakki ederek çalışmaktayız. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını idrak ettiğimiz ve ‘Türkiye Yüzyılı’ idealiyle yola çıktığımız bu tarihi süreçte, bizlere verdiğiniz ‘Muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma’ hedefine azim ve kararlılıkla ilerlemekteyiz. Yarınlarımızın mimarı öğretmenlerimiz, köklü tarihimizden aldığı güçle, sizin çizdiğiniz yolda evlatlarımızı vatan, millet ve Cumhuriyet sevgisiyle yetiştirmeye, ilmin ve irfanın rehberliğinde aydınlatmaya devam edeceklerdir. Ruhunuz şad olsun.” 

Bakan Tekin’den öğretmenlere mektup: Sizinle aynı yolda yürümekten kıvanç duyuyorum

Bakan Yusuf Tekin, toplumun kalkınması için çaba sarf eden eğitim ailesinin emektarları öğretmenlere ve emekli öğretmenlere şükranlarını cep telefonlarına birer mektup göndererek ifade etti. Her öğretmenin meslekteki çalışma yılını, kaç okulda, kaç şehirde çalıştığını belirterek kutlayan Bakan Tekin, mesleğinde ilk üç yılını çalışan öğretmenlere “Şimdiden pek çok öğrencinin hayatına dokundunuz. Sizinle aynı yolda yürümekten kıvanç duyuyorum” dedi.

Tekin, 4 yıldan fazla süredir öğretmenlik yapan, mezunlar veren meslektaşlarına ise “Ektiğiniz bilgi tohumları bugün ışığınızla serpildi, fidan oldu. Mezun ettiğiniz öğrencilerin gururunu, yeni başlangıçların umudunu yüreğinizde taşıdığınızı biliyorum” diye seslendi.

Bakan Tekin, “Kıymetli Öğretmenim” diyerek başladığı sözlerine “Meslek hayatınız boyunca dokunduğunuz hayatlara bahşettiğiniz ilhamın ışıltısı, cumhuriyetimizin 100. yılından gelecek yüzyıllara dolacak ve çoğalarak aksetmeye devam edecektir. Şahsım ve ülkem size minnettardır” diyerek devam etti.

Tekin, emekli öğretmenlere ise “Siz, bir toplumun eğitimi, kalkınması için sabırla, anlayışla, özveriyle, vefayla, kendi ruhunuzun ağırlığını zaman zaman hiçe sayarak bir ömür hasrettiniz. Ne yapsak emeklerinizi ödeyemeyiz” diye seslendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir